صفحه اصلی اخبار جزئیات طرح تأسیس سازمان پدافند غیرعامل

جزئیات طرح تأسیس سازمان پدافند غیرعامل در 5 تیرماه 1401 در صحن علنی مجلس

1401/04/05
نمایندگان مجلس شورای اسلامی طرح تأسیس سازمان پدافند غیرعامل را تهیه و تدوین کرده و کلیات این طرح یکشنبه (5 تیر) در صحن علنی مجلس به تصویب رسید.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی طرح تأسیس سازمان پدافند غیرعامل را تهیه و تدوین کرده و کلیات این طرح یکشنبه (5 تیر 1401) در صحن علنی مجلس به تصویب رسید.

متن این طرح به شرح زیر است:
ماده واحده- در راستای تحقق تدابیر مقام معظم فرماندهی کل قوا و در اجرای سیاست‌های کلی نظام در حوزه پدافند غیرعامل کشور و به منظور ارتقای بازدارندگی، کاهش آسیب پذیری، تداوم فعالیت‌های ضروری، ارتقای پایداری و افزایش تاب آوری ملی در زیرساخت‌های حیاتی، حساس و مهم در برابر انواع تهدیدات نظامی، زیست فناوری و سلاح‌های نامتعارف نظیر هسته‌ای، میکروبی، زیستی، شیمیایی و سایبری (رایانیکی) دشمن، «سازمان پدافند غیرعامل» در تابعیت ستاد کل نیروهای مسلح تشکیل می‌گردد. 
 
تبصره 1- سازمان پدافند غیرعامل دارای شخصیت حقوقی و مالی مستقل بوده و بر اساس قوانین و مقررات نیروهای مسلح و سایر قوانین موضوعه کشور اداره می‌گردد.
تبصره 2- «کمیته دائمی پدافند غیرعامل» به عنوان بالاترین مرجع تصمیم گیری در سطح ملی و قلمرو جمهوری اسلامی ایران با اعضای ذیل تشکیل می‌گردد:
 
1- رئیس ستاد کل نیروهای مسلح (رئیس)
2- وزیر کشور
3- وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح
4- وزیر نفت
5- وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات
6- رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور
7- رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی
8- دادستان کل کشور
9- معاون عملیات ستاد کل نیروهای مسلح
10- رئیس سازمان بسیج مستضعفین
11- رئیس سازمان پدافند غیرعامل (دبیر)
 
تبصره 3- مصوبات کمیته با تأیید رئیس کمیته و ابلاغ رئیس جمهور برای تمامی دستگاه‌های کشوری و لشکری لازم الاجرا است. نحوه ابلاغ مصوبات و وظایف کمیته دائمی در اساسنامه تعیین می‌گردد.
تبصره 4- دولت مکلف است هزینه اجرای طرح‌های پدافند غیرعامل دستگاه‌های اجرائی را در لوایح بودجه سنواتی پیش بینی کند.
تبصره 5- طرح‌های پدافند غیرعامل بخش غیردولتی (عمومی و خصوصی) تحت نظارت سازمان پدافند غیرعامل کشور تهیه و اجراء می‌شود و هزینه‌های آن با تأیید سازمان مذکور به عنوان هزینه قابل قبول مالیاتی محسوب می‌گردد.
تبصره 6- اساسنامه سازمان توسط ستاد کل نیروهای مسلح و با همکاری وزارتخانه‌های «کشور» و «دفاع و پشتیبیانی نیروهای مسلح» و سازمان برنامه و بودجه حداکثر ظرف مدت سه ماه تهیه می‌شود و به تصویب مقام معظم فرماندهی کل قوا می‌رسد.

منبع:


http://paydarymelli.ir


ارسال نظر:


Captcha

©BRB تمامی حقوق طراحی سایت متعلق به شرکت دانش‌بنیان بهین ره‌آورد بهبود می باشد.